Adet Bittikten Sonra Leke Gelmesi Guslü Bozar Mı

Adet Bittikten Sonra Leke Gelmesi Guslü Bozar Mı

Adet Bittikten Sonra Leke Gelmesi Guslü Bozar Mı?

Adet Bittikten Sonra Leke Gelmesi Guslü Bozar Mı, adet bittikten sonra leke gelmesi, adet bittikten sonra pembe kan gelmesi, adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntı, adet bittikten sonra gelen leke, adet bittikten sonra gelen leke guslü bozar mı, adet bittikten sonra lekelenme guslü bozar mı, gusül abdesti aldıktan sonra leke görmek, normal hayız günlerinden önce veya sonra da leke gören kadın ne yapar sorularının cevabı işte…

Hanefi Mezhebine göre kadınların âdet müddeti en az üç, en çok on gündür. (Şâfiî mezhebinde  ise âdetin en azı bir gün, en çoğu ise on beş gündür.) İlk adetten ikinci adete kadar olan temizlik müddeti ise en az 15 gündür (Darekutni, Sünen, Hayz, 61).

Bu sürenin daha uzun olduğu da vakidir. Kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Kadınlardan bazılarının adet günleri düzenlidir. Bununla beraber adet günlerinin değişmesi de söz konusu bir durum olabilir.

Meseleyi bir örnekle açıklayalım:

Daha önceki düzenli ay hali 7 gün olan bir kadın sonraki dönemde yedinci günün sonunda temizlenmeyip kan görmeye devam ettiği durumda, kan görmeye devam ettiği günler on günü geçmedikçe normal adeti olan 7 güne ek olarak kan görülen diğer günler de ay halinden sayılır.

Yukarıda bahsettiğimiz kadın bu yedi günün bitiminde temizlenmeyip kan görmeye devam eder ve bu süre de on günü geçerse; örnek verecek olursak 12 güne ulaşırsa, bu kadının ay hali yedi gün olarak kabul edilir. Yedi günü 12 güne tamamlayan son beş günlük zamanda görülen kan ise istihaze yani özür kanı durumundadır.

Hanefi mezhebine göre onuncu günden sonra gelen kan her halükarda özür kanı kabul edildiği için kadın bu günlerinde namazını kılar, orucunu tutar. Mutat günleri olan yedi günü, on güne tamamlayan üç günde kılmadığı namazları, tutmadığı oruçları kaza eder (Mevsıli, İhtiyar, İstanbul, ts. , I, 30).

Ergenlik çağına ulaşmış bir kadından, hastalık dışında gelen kan hayız kanıdır. Hayız kanının özelliği şöyledir: Siyah, kırmızı, yeşilimsi ve sarı olabileceği gibi bulanık veya toprak renginde de olabilir (Mevsıli, İhtiyar, İstanbul, ts., I, 27).

Adet Bittikten Sonra Pembe Kan Gelmesi

Kimi kadınların âdet günleri, düzenli olup belirli periyotlarda gerçekleşir. Âdet günleri düzenli olan kadınların bu günlerinden önce ve sonra gördükleri renkli sıvı ve akıntılar özür kanı hükmünde olur bu akıntılar adet kanı sayılmaz.

Düzensiz bir adet durumu olan kadın on gün dolmadan önce bu lekeyi görmüş ise söz konusu lekeyi dikkate alarak yeniden gusül alması uygun olur. Örnek olarak adeti düzensiz olan bir bayan adetinin yedinci günü bittiğini düşünerek gusletse sekizinci gün yeniden kahverengi bir leke veya kanama görse bu durumda tekrar gusül eder.

Şayet oruç tutuyorsa o, orucunu da kaza eder. Ancak düzenli bir adeti olan kadın, âdetinin önünde ve arkasında gördüğü lekeler özür sayılır. Bu durumda olan bir kadının gusletmesi gerekmez. Oruç tutuyorsa o günkü orucuna da devam edebilir.

 

7 yorumlar

  1. Reglim bitti gusül aldım gece eşimle birlikte olduk boy abdesti aldım sabah bir miktar kırmızı leke geldi bu kan adaletten mi yoksa ilişki yüzünden mi geldi tekrar gusül gerekir mi

  2. Hocam çok sağolun. Epeydir araştırdığım bir konuydu. İzaha kavuştu sonunda.

  3. kahverengi akıntı gusül abdesti bozar mı

  4. kahverengi akıntı gusül gerektirir mi

  5. adetten sonra gelen kahverengi akıntı namaza engel mi

  6. Merhab
    10 günden sonra gelen kan gusül gerektirir mi

  7. kahverengi akinti abdesti bozarmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir