Deniz Suyu İle Gusül Abdesti Alınır Mı

Deniz Suyu İle Gusül Abdesti Alınır Mı
Deniz Suyu İle Gusül Abdesti Alınır Mı

Deniz Suyu İle Gusül Abdesti Alınır Mı

Deniz Suyu İle Gusül Abdesti Alınır Mı sorusu  kullanıcılarımız tarafından sıkça sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Ayrıca insanlar deniz, nehir, dere ve akarsu gibi kaynaklardan abdest ve gusül abdesti alınır mı diye de merak içerisindedirler.

Gusül mutlak su denilen nehir, pınar, kuyu, deniz, kaynak ve yağmur suları ile yapılır. Deniz suyu da bu türden sulardan olduğu için deniz suyu ile gusül abdesti alınır. Bunda herhangi bir sıkıntı olmaz.

Ebu Hureyre’nin bildirdiğine göre: Sahabenin birisi Peygamberimize ey Allah’ın resulü Biz Deniz yolculuğu yaparız. Bu yolculuğumuz da yanımızda çok az su taşırız. Onunla abdest alsak susuz kalırız, bu durumda Deniz suyu ile abdest alabilir miyiz diye sordu. Peygamberimiz Deniz suyunun temiz olduğunu, Deniz suyu ile abdest alınabileceğini bildirdi (ebu Davud, Tahare: 41; İbni Mace  Tahare:38) 

Deniz Suyu İle Nasıl Gusül Abdesti Alınır?

Gusül etmesi gereken bir kadın ya da erkek ağzına ve burnuna su verip bunları iyice yıkadıktan sonra deniz veya  akarsuya girip vücudunun tamamının ıslanmasını temin ederse gusül abdesti almış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir