Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı

Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı?

Gusül abdesti saçı ıslatmadan olur mu?

Soru: Merhaba, Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı, Gusül abdesti saçı ıslatmadan olur mu? Gusül abdesti saç yıkamadan olur mu? Gusul abdestinde sac yikanirmi? Gusül abdestinde saçı yıkamak gerekir mi?

Cevap 1: Merhaba, gusül abdesti ile ilgili ayete baktığımızda (maide 5/6) bütün vücudun kuru yer kalmayacak şekilde yıkanması gerektiğini görmekteyiz. Hanefi mezhebine göre ağız ve burnun içi de vücudun dışına dahil edilmiştir. Hanefi mezhebine göre guslün geçerli olması için ağız ve burnun içi ile beraber bütün vücudun kuru yer kalmayacak şekilde yıkanması gerekmektedir.

Saç, sakal, bıyık ve kaşların yıkanıp diplerine suyun ulaşması, kadınların örgülü olmayan saçlarını yıkamaları ve saç diplerine suyun ulaşması gerekir. Örgülü saçın çözülmesi şart olmayıp sadece diplerine suyun ulaştırılması yeterli olur.

Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı diye sorduğunuz soruya vereceğimiz cevap: Evet Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalıdır. Gusül abdesti saçı ıslatmadan olmaz.

Cevap 2: Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı sorusuna vereceğimiz diğer cevap: Gusül abdesti alırken başta bir yara var ise, bu yara da sargılı ise bakılır; şayet yıkama yara için zararlı olmayacaksa sargı çözülüp yıkanır, değilse sargı üzerine meshedilir.

 

 

3 yorumlar

  1. saçı yıkamadan gusul olur mu

  2. örgülü saçla gusül olur mu

  3. gusülde saç yıkamak zorunlu mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir