Gusül Abdesti İle Namaz Kılınır Mı

Gusül Abdesti İle Namaz Kılınır Mı?

Gusül abdesti ile namaz kılınır mı?
Gusul abdesti ile namaz kılınır mı?

Gusul abdesti ile namaz kılınır mı, boy abdesti ile namaz kılınır mı, gusül abdesti mi önce alınır namaz abdestimi, gusül abdesti olmayan kişi namaz abdesti alabilir mi, gusül abdesti yerine namaz abdesti olur mu, gusül abdesti yokken namaz kılınır mı, gusül abdesti öncesi namaz abdesti, gusül abdesti ıle namaz kılınır mı, namaz kılmak için gusül abdesti yeterli mi, önce namaz abdestimi alınır gusül abdesti sorularının cevabı burada…

Gusul abdesti, normal abdesti de kapsadığı için ayrıca abdest almaya gerek yoktur. Bu konu ile alakalı olarak  Hz. Âişe, Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.)  gusül ettikten sonra ayrıca namaz abdesti almadığını rivayet etmiştir. (Tirmizî, Tahâret, 79).

Abdullah b. Ömer de “Hangi abdest gusülden daha umumidir ki!” diyerek gusül ettikten sonra normal abdeste ihtiyaç olmadığını açıklamıştır. (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebir, XII, 371).

Gusul abdestinin geçerli olması için guslün farzlarının eksiksiz olarak yapılması gerekir. Hanefi mezhebinde guslün farzları: ağız, burun ve bütün vücudun yıkanmasıdır. Şafi mezhebinde guslün farzları: Niyet etmek, bütün vücudu yıkamak ve bedendeki necaseti gidermektir.

Gusul abdesti alırken niyet getirmek, besmele çekmek ve gusülden önce namaz abdesti almak ise Hanefi mezhebine göre sünnettir. Bu sünnetler yapılmadan sadece farzlar yerine getirilirse de gusül geçerlidir.

Gusül abdesti yerine namaz abdesti olur mu? 

Gusül abdestini gerektiren durumlardan birisi meydana geldiyse bu manevi kirlilik halinin giderilmesi için gusül abdesti alınması farzdır (gereklidir). Gusül abdesti yerine namaz abdesti olmaz.

 

Bir Yorum

  1. Kevser Hanım

    Allah Razı olsun
    Delilleri ile açıklıyor olmanız çok faydalı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir