Taharet Nasıl Alınır Resimli Anlatım

Taharet Nasıl Alınır
Taharet Nasıl Alınır

Taharet Nasıl Alınır

Tuvalet ihtiyacı insanoğlunun en doğal ve mecburi ihtiyacıdır. İslâm Peygamberi bu doğal ihtiyacın giderilmesini Müslümanlar için bir eğitim konusu yapmıştır. Beden temizliği ibadetler için bir ön şarttır. Bir ön hazırlık safhasıdır. Bundan dolayı Allah Resûlü, Temizlik imanın yarısıdır.  buyurmuştur.

Tahret Nasıl Yapılır:

7 madde de taharet Nasıl alınır anlatım:

 1. Sol el ile taharetlenmeli. Sol elinde, temizlik yapmaya engel bir özür varsa, sağ elle taharet yapılmasında kerahat yoktur.
 2. İhtiyacı giderdikten sonra tuvalet kağıdı ile avret yerlerindeki pislik temizlenir.
 3. Tuvalet kağıdı yoksa pisliği parmakla alıp eli yıkamalı. En sonunda kalan pislik varsa onu da su ile yıkamalı.
 4. Erkekler, tahreti yaparken, arkadan öne doğru, kadınlar ise önden arkaya doğru yıkamalı. Böylece ön avret yerine pislik bulaştırılmamış olur.
 5. Taharetlendikten sonra, tuvalet kâğıdıyla kurulanmalı. Bu kâğıtlar o maksatla imal edilmiştir. Başka kâğıtları kullanmak mekruh olur.
 6. Temizlendikten sonra, erkekler istibra yapmalı. Kadınlar istibra yapmaz.
 7. İstibra nedir? (İstibra idrar kanalında idrar bırakmamaktır.) İstibra, yürüyerek, öksürerek veya hareket ederek yapılır.
  İstibra yapılmadan tuvaletten çıkılırsa, idrarın çıkma ve çamaşıra bulaşma ihtimali olacağından, pratiklik açısından tuvaletten çıkmadan önce idrar deliğine, arpa büyüklüğünde bir pamuk konularak idrarın dışarı çıkması önlenebilir.
  İstibra yapılarak idrar kalmadığının anlaşılmasına, kalbin mutmain olmasına istinka denir. İstinkadan sonra, artık abdest alınabilir.
 8. Su bulunmazsa, taş ve benzerleriyle taharetlenmek, de su yerine geçer.

SU İLE TAHARETLENMEK

Peygamber efendimiz kendisi de su ile taharetlenmiştir, hatta bu amaçla Enes b. Mâlik ve Ebû Hüreyre gibi bazı sahâbîler kendisine su temin etme konusunda yardımcı olmuşlardır.

Sevgili eşi Hz. Âişe de, suyun bulunduğu zamanlarda Resûlullah’ın her tuvalet ihtiyacı sonrasında mutlaka su ile taharetlendiğini beyan etmiştir. Dahası, eşleri aracılığı ile erkeklere haber göndererek, “Kocalarınıza su ile temizlenmelerini söyleyin. Ben onlara bunu söylemekten hayâ ediyorum ama bilmeliler ki, Allah Resûlü su ile temizlenirdi.” der.

5 yorumlar

 1. Resimli anlatım nerde?

 2. Görmedin mi

 3. Merhaba Hocam
  Taharet ederken sol elin hangi parmakları ile ayıp yerimizi yıkayacağız?
  Ben orta ve yüzük parmağı olarak biliyorum.
  Aydınlatır mısınız.
  Teşekkürler.

 4. büyük abdest tahareti nasıl yapılır

 5. bayanlarda taharet nasıl alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir